image desc

Her evin en önemli ihtiyaçları arasında bulunan buzdolapları, hayat kurtaran eşyalar arasında yer alıyor. Yiyecekleri günlük olarak taze tutan buzdolapları aynı zamanda bazı yiyecekleri dondurarak aylar sonra tüketme olanağı da sağlar. Elektronik bir cihaz olduğundan dolayı hangi markayı seçtiğinizin önemi olmaksızın ara sıra buzdolabı arızaları kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumda, buzdolabı kullananların en çok sorduğu sorular arasında, “Buzdolabı neden soğutmaz?” sorusu geliyor. Evinizdeki buzdolabının yeteri kadar soğutmamasının birkaç farklı nedeni olabilir. Şimdi bu nedenlere kısaca bir göz atalım…

Buzdolabının Soğutmama Nedenleri

Siz de “Buzdolabı alt kısmı neden soğutmaz?” veya “No frost buzdolabı neden soğutmaz?” gibi sorular soruyorsanız bakmanız gereken ilk durum, cihazın elektrik alıp almadığını kontrol etmek olmalıdır. Buzdolabının çalışmama nedeni fişin iyi takılmamış olması ya da kabloların elektriği iyi iletmemesi olabilir. Buzdolabı modellerinin genelinde dondurucudaki fan çalışıyorsa soğuk kontrolü açıktır, fakat kimi buzdolapları kapı açıldığında evaporatör (buharlaştırıcı) fanını kapatır. Bundan emin olmak için kapı düğmesini elle açmalısınız.

Buzdolabının çalışmama nedenlerinden biri de kompresörün çalışmaması olabilir. Kompresör siyah bir bovling topuna benzeyen parçadır. Bu arızayı buzdolabını dinleyerek anlamanız mümkün ama emin olmak adına cihazı çekmeniz, arka panelini çıkarmanız ve titreşimi hissetmeniz gerekir. Boru hattında yeterince freon (soğutucu gaz olarak kullanılan klorofluoro-karbon), teknik adıyla R-134a bulunmalıdır. Evaporatör fanının çalışmasının yanı sıra evaporatör bobininin ve buzdolabıyla dondurucunun arasındaki hava kanallarının buzsuz olması da gereken şartlar içindedir.

Kontrol etmeniz gereken durumlardan biri de buzdolabıyla dondurucu arasındaki hava akışını ayarlayan tampon kapısının açık olmasıdır. Her buzdolabında bu kapıdan bulunmaz. Bazıları kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Buzdolabına yukarıdaki bir kanaldan bir miktar soğuk hava geldiğini hissediyorsanız bu kapı açık demektir.

Buzdolabının kapısını her kapattığınızda içerideki aydınlatma ışığı kapanmalıdır. Soğutma sistemi ampulün ürettiği ısıyla baş edemez. Atık su kanalları tıkandığında bu sular donarak hava kanallarına akar ve burada donar. Bu da sıkça rastlanan ve ekonomik bir şekilde çözülebilen bir problemdir.

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılabilir?

Buzdolabınızın soğutmadığını fark ettiyseniz yukarı adımları kontrol edebilirsiniz, fakat bazı sorunlar gerçekten göründüğünden kolay olabilir. Bazı sorunlar ise daha karmaşık ve teknik olabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de fanlardan biri veya buzdolabı motoru değiştirilirken her bir bağlantının doğru sökülüp bağlanması şartıdır.

Buzdolabınız artık eskisi gibi soğutmuyorsa, herhangi bir çözüm yolu aramadan önce sorunun kaynağını bulmanızda fayda var. Bunun ilk öncelikle dondurucu kısmındaki fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gereklidir.

Buzdolabında arızaların en sık görülebildiği kısım evaporatör fanıdır. Evaporatör fanı da buzlukta yer alır. Buzluğun arkasındaki kapağı çıkardığınızda pervaneli yapı, aradığınız buzdolabı parçasıdır. Arka kapağı açtığınızda kocaman bir pervane göreceksiniz. Bu pervane kondenser fanıdır. Kondenser fanı buzdolabının alt kısmında bulunur. 

Yaptığınız yanlış bir hareket elektrikli bir cihaz olan buzdolabından önce size zarar verme potansiyeli taşır. Bundan dolayı buzdolabı tamiri için bir uzmana başvurmanızda fayda var. Örneğin, atık su kanallarının temizliği bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir arıza durumunda birçok buzdolabı markasının yetkili servisleri sorununuzu kısa sürece çözecektir.

Aradığınız özelliklere sahip buzdolabı için uzaklara bakmanıza gerek yok! Soylu AVM kredi kartı ve kefile gerek duymadan rahatça elektronik eşya alışverişi yapabilmeniz için daima yanınızda! Soylu AVM’de geniş ürün yelpazesi ile aradığınız ürüne kolayca ulaşırken elden taksit yöntemiyle ödeme yapacağınız için bütçenizi de zorlamanıza gerek kalmaz.