image desc

Evinizin salonu küçük olsa bile sonsuz sayıda dekorasyon fikrini hayata geçirebilirsiniz. Peki küçük salonlar nasıl dekore edilmelidir? Aşağıdaki dekorasyon fikirleriyle eskisinden daha geniş ve ferah bir salona kavuşabilirsiniz

Mobilya Seçimine Dikkat

·         Küçük salonlar için mobilya seçerken sahip olduğunuz alanla orantılı minimal tasarımlara bir şans vermelisiniz.

·         Puf, tabure ve minder gibi taşınabilir seçeneklerle daha fazla oturma alanı yaratabilirsiniz.

·         Taburelerde sandıklı, kanepelerde ise ek saklama alanı sunan seçenekleri tercih etmelisiniz.

·         Küçük salonlar için ideal bir kullanım sunmayan geniş sehpalar yerine yan sehpa veya iç içe geçen zigon model sehpa tasarımlarına bakabilirsiniz.

·         Duvarlarda açık renkler kullanmaya özen göstermelisiniz. Beyaz, krem ve açık gri gibi soluk tonlar alanınızı ferah gösterecektir.

·         Işığı sönümleyen mat boyalar yerine, yansıma yapan saten boyaları tercih edebilirsiniz.

·         Işık alan ve mümkünse kanepenin arkasında bir duran duvarı sıcak bir renge boyayabilirsiniz. Bunun yanında doğal ışık kaynağını da en verimli şekilde kullanmalısınız.

Süpürgelik ve pervazları renklendirin

Zemin ve duvar arasındaki geçiş noktalarını boyayarak daha geniş bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Süpürgelik olarak adlandırılan bu bölgeler genellikle parkelerle aynı renktedir. Süpürgelikleri duvarla aynı renge boyayarak zeminle bağlantısını kesebilir ve duvarın bir parçasıymış gibi algı yaratabilirsiniz. Bu işlemler için ahşap boyaları kullanmanız gerekebilir.

Aynaları kullanın

Ortamda derinlik katmak için en eski yöntemlerden biri ayna kullanmaktır. Özellikle büyük aynalar iç dekoru ve güneş ışığını yansıtarak alan görünümünü ikiye çıkarır. Salondaki en işlevsiz duvarı gözünüze kestirerek dikey veya yatay bir ayna koyabilirsiniz. Dekoratif ayna seçiminde çerçeve rengi pastel tonlardan oluşan ürünlere yönelerek estetik bir dokunuş yaratabilirsiniz.

Aydınlatma ürünlerine dikkat edin

Aydınlatma ürünleri küçük bir alanı büyük göstermek söz konusu olduğunda büyük fırsatlar sunuyor. Salonunuzu daha geniş bir ambiyansa dönüştürmek için aşağıdaki noktaları değerlendirebilirsiniz.

·         Salon dekorasyonunda ortam ışığı, görev ışığı ve vurgu ışığı şeklinde kategorize edilen üç temel aydınlatma türünü de kullanabilirsiniz.

·         Ortam ışıkları için çok büyük olmayan, ancak iki ya da üç kollu avize tasarımlarını tercih edebilirsiniz.

·         Zeminde yer kaplamayan, masa lambası ve lambader gibi seçeneklerden oluşan taşınabilir küçük seçeneklerine bir şans verebilirsiniz.

·         Duvarda asılı bir tabloyu spot lamba veya aplik gibi vurgu ışıklarıyla aydınlatmayı deneyebilirsiniz.

Depolama Alanlarını Dikey Olarak Oluşturabilirsiniz

·         Küçük bir salonu dekore ederken her santimetreyi verimli bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Özellikle depolama söz konusu olduğunda duvarlardaki boş dikey alanlar, kullanılmayan köşeler ve kör noktalar çok iyi birer depo alanına dönüşebiliyor.

·         Sabit bir kitaplık kullanmak yerine duvar rafları kullanabilirsiniz.

·         Eşyaları kutuda depoluyorsanız bunları görünür yerlere koymamalısınız. Yine duvar raflarından faydalanabilirsiniz.

·         Sarkıt sepetleri kullanarak duvarları ekstra saklama alanlarına dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde oyuncak, kitap ve dergi gibi eşyaları düzenli bir şekilde depolayabilirsiniz.

·         Televizyon ünitesinde de düşey alanı kullanan raflı modelleri tercih ederek zemine dokunan yüzeyi azaltabilirsiniz.

·         Duvarlarda kullanılan sarkıt, tablo ve aksesuarlar dikkati yükseklere çekerek salonu olduğundan daha geniş gösterebilir.

·         Kanepe seçerken fazladan yer kaplamayan, yalnızca ihtiyaçlarınıza cevap veren ve açık renkli tasarımlara yönelin. Büyük bir kanepe salonları boğucu ve daha da küçük bir alana dönüştürebilir. 

Evinizi dekore ederken zevkinize uygun mobilyaları en doğru fiyata bulacağınız Soylu AVM, en büyük yardımcınız olacak! Bütçe dostu Soylu AVM’de eviniz için mobilya seçerken kredi kartı ve kefil zorunluluğunuz olmadan yalnızca elden taksit ödeme yöntemiyle ihtiyaçlarınızı kolayca giderebilirsiniz.