Elden Taksitli Ödeme Nedir?

Senetli Alışveriş


Senetli alışveriş sistemi; süregelen yıllar içerisinde kağıt yoluyla gerçekleştirilen, son zamanlarda ise “online” yani internet ortamında kullanılabilir olması ile yaygınlaşan bir taksitli ödeme yöntemi olarak müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Bu sistem, tüketicilerin ev ihtiyaçları gibi zaruri ihtiyaçlarını daha rahat bir ödeme şekliyle karşılayabilmesi için hizmet vermektedir. Bu yazı; sıkça sorulan, senetli alışveriş nasıl yapılır ve bu sistemin avantajları nelerdir soruları hakkında bilgi vermektedir.


İnternetten Senetli Alışveriş


Yüzlerce çeşit markanın ve ürünün olduğu günümüz dünyasında alışveriş yaparken en kaliteli ve en uygun ürünleri bulabilmek, bireysel veya aile ekonomisi için önemli bir konumda yer almaktadır. İnternetten senetli alışveriş seçeneği ise hem ürünleri daha rahat karşılaştırma fırsatı hem de daha rahat bir ödeme imkanı sunarak bu iki önemli kriteri aynı çatı altında toplamayı hedeflemektedir. Müşteriler, internet sayesinde bilgisayarın başından kalkmaya gerek duymadan ev alışverişlerini gerçekleştirebilme imkanına erişebilmektedirler. Bütün sürecin internet ortamında gerçekleştirilmesi, müşteriler için önemli miktarda zamandan tasarruf imkanı sağlamaktadır. İnternetten senetli alışveriş yapmak için sipariş onayına kadar belirli birtakım süreçlerden geçilmesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde atılan her sipariş adımında alışveriş yapılan siteye bilgilerinizi girip bu bilgilerin herhangi bir şekilde paylaşılmayacağından emin olmanız gerekmektedir. Güvenli bir alışveriş ortamı sağlandığı takdirde hizmetten rahatlıkla yararlanarak alışverişlerinizi eksik ve hızlı bir şekilde tamamlayıp, ödeme avantajlarından faydalanabilirsiniz. 


Senetli Alışveriş Süreci


İnternet üzerinden yapılan senetli alışveriş işleminin belirli bir süreci bulunmaktadır. Bu süreçler müşteri memnuniyeti odaklı işlemektedir. Yaklaşık olarak 8-9 adımda bu işlemi tamamlayan müşteriler hızlı ve güvenilir alışverişin tadını çıkarmaktadır. Bu adımlar sırasıyla aşağıdaki gibi ilerlemektedir; 


1. Adım: Üyelik. Üzerinden alışveriş yapılacak siteye üye olmak bu süreci başlatan ilk adımdır. 

2. Adım: Sepete Ekle. Satın alınmak istenen ürünler seçilerek sepete atılmaktadır. Sepete atıldıktan sonra senetli ödeme seçeneğine tıklanmaktadır. 

3. Adım: Taksit Süresi. Satın alınmak istenen ürünün ücretinin hangi zaman aralığında ödenmek istendiğinin belirtildiği alandır. 

4. Adım: Teslimat-Kişi. Fatura teslimat ve ürünü satın alan kişinin kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.

5.Adım: Kontrol. Sipariş, tamamlanmadan önce son bir kez kontrol edilmelidir. Bu şekilde iade oranı azaltılıp hem müşteri hem satıcı açısından memnuniyet sağlanmaktadır. 

6.Adım: Teyit. Müşteri temsilcileri, müşterilerle iletişime geçerek siparişi teyit etmektedir. 

7.Adım: Onay-Ziyaret. Sipariş istekleri en geç 7 gün içerisinde mağaza tarafından onaylanmaktadır. Ardından sözleşmeyi hazırlayan ekip, sözleşmeyle birlikte müşteriye ulaşır.

8. Adım: Sevkiyat. Sözleşme imzalandıktan sonra sevkiyat birimi müşteriyle iletişime geçmekte ve ürünü müşteriye ulaştırmaktadır. 

9. Adım: Ödemeler. Ödemeler havale yolu veya direkt mağazalardan yapılabilmektedir.

Süreç kısaca bu şekilde ilerlemektedir. Tamamen müşteri memnuniyeti için hizmet veren bu sistem, müşteriler tarafından olumlu geri dönüşler almaktadır. Gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği yeni düzen müşterilere ve satıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. 


Senetli Alışveriş Avantajları


Hayatın gerekliliklerine göre alışveriş için ayrılan bütçe, birtakım durumlarda yeterli miktarlara ulaşamamaktadır. Örneğin yeni evlenen bir çift veya evini taşıyan bir birey bu gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Böyle anlarda yapılması gereken ev alışverişlerini müşteriler için çok daha kolay bir hale getiren senetli alışveriş sistemi büyük avantajlar sağlamaktadır. Öncelikli olarak sağladığı uygun ödeme yöntemleri sayesinde müşterinin cebinden bir anda yüksek miktarlarda para çıkmasını engellemektedir. Bunun yerine belirli bir zaman aralığında uygun ödemeleri yapan müşteriler, bütçelerini zorlamadan zorunlu ev ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Sistem, ödeme yöntemi olarak büyük kolaylıklar sağlamasının yanında güvenli bir hizmet sunarak sorunsuz bir alışveriş hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan alışverişlerin hızlı ve doğru bir şekilde müşteriye ulaştırılması yüksek memnuniyet seviyelerine ulaşılmasını sağlamaktadır. Gittikçe yaygınlaşan senetli alışveriş, güvenilir ticaretin kaliteli adreslerinden bir tanesi olmaktadır.