image desc

Yemek masası hazırlamak kimi zaman bir sanata dönüşüyor. Sayısız dekorasyon ve sunum fikrini de beraberinde getiren yemek masası hazırlama sürecinde birbirinden şık yemek masası aksesuarları, en kıymetli misafirleriniz ağırlamanız için bir araya getirilir.

Romantik bir akşam yemeğinden tek başınıza yapacağınız kallavi bir kahvaltıya kadar masanıza gerektiği özeni gösterdiğinizde yemekleriniz daha renkli geçer. Peki yemek masası sunumlarında nelere dikkat etmeli? İşte yemek masası hazırlama rehberi…

Adım Adım Yemek Masası Hazırlama Rehberi

·         Masaya bir örtü serin. Amerikan servis kullanacaksanız masadaki kişi sayısı kadar servis yerleştirin.

·         Yemeğin servis edileceği tabağı servisin tam ortasına koyun.

·         Çatalı tabağın soluna, bıçağı tabağın sağına, kaşığı ise bıçağın sağına bırakın.

·         Su bardağını bıçağın üstünde yer alacak şekilde, sağ üst köşeye koyun.

·         Peçeteyi ortadan ikiye katlayarak tabağın üzerine ya da çatalın altına koyun.

Misafir İçin Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Kıymetli misafirleri ağırlamak üzere kurduğunuz sofralar daha fazla özen ister. Peki misafirler için yemek masası hazırlamanın püf noktaları nelerdir? Özenli bir sofra kurmak isteyenler için rehber olacak maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

·         Yemek masasına temiz ve ütülü bir masa örtüsü serin. Resmi yemeklerde Amerikan servis kullanılması tercih edilmez. Bu nedenle onları rafta bırakın.

·         Kişi sayısı kadar suplayı her bir sandalyenin önüne yerleştirin.

·         Suplanın üzerine önce ana yemek tabağını, ardından derin yemek tabağını, onun üzerine de çorba kasesini bırakın.

·         Salata kasesini ana yemek tabağının soluna, ekmek tabağını da salata kasesinin hemen yanına yerleştirin.

·         Yemek çatalını tabakların sol tarafına, salata çatalını ise yemek çatalının soluna bırakın.

·         Yemek bıçağını tabakların sağ tarafına, çorba kaşığını da bıçağın soluna yerleştirin.

·         Tatlı kaşığı, yemek tabağının üst kısmında, yatay şekilde bırakılmalıdır. Eğer tatlı çatalı gerektirecek bir tatlı varsa, onu da aynı şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir.

·         Su bardağını tabakların sağına koyun. Meşrubat bardağı ve şarap bardağı yan yana olacak şekilde, su bardağının hemen üzerinde yer almalıdır.

·         Peçeteyi gelişigüzel katlamayın. Onun yerine şık bir peçete halkası ile süslemeyi tercih edin. Rulo yapıp katladığınız ve peçete halkası ile tutturduğunuz peçeteyi tabakların tam ortasına bırakabilirsiniz.

·         Yemek takımı ile uyumlu bir kahve fincanı setiniz varsa, onu da çorba kaşığının sağında konumlanacak şekilde masaya koyabilirsiniz.

Resmi Yemek Masası Hazırlarken Bu Etik Kurallarına Dikkat!

·         Yemek sırasında çorba öğünü tamamlandıktan sonra çorba kaseleri masadan kaldırılarak, yerini salata kaseleri alır.

·         Salata öğünü bittikten sonra suplalar kaldırılır.

·         Misafirin yemeğini bitirdiğinden emin olmadan önündeki tabağa dokunulmaması gerekir.

·         Bıçağın keskin tarafı daima içe bakacak şekilde bırakılır.

·         Masada hiçbir araç gereçten 3’ten fazla bulunmamalıdır.

·         Masaya koyduğunuz çatal, bıçak ve kaşıklar, dışarıdan içeriye doğru, öğün sırasını izleyecek şekilde konmalıdır.

Yemek Masası Dekorasyon Tavsiyeleri

·         Menünüz birden fazla meze ya da salata çeşidi içermiyorsa yemek masası süsleri kullanabilirsiniz. Eğer fazla çeşit varsa masada süs kullanarak misafirlerinizi boğmamalısınız. Gereksiz yer kaplayacak yemek masası süsleri rahatsızlık yaratabilir.

·         Yemek masası dekorasyonunda mum kullanıyorsanız ekstra dikkatli olmalı, her bir mumu misafirlerinizi rahatsız etmeyeceği şekilde koymalısınız.

·         Masa örtüsü ya da Amerikan servis kullanmak istemiyorsanız masaya diklemesine yerleştirebileceğiniz kısa runner’lara bir şans verebilirsiniz

·         Yılbaşı sofralarında altın, kırmızı ve yeşil renkleri yemek masanıza taşıyabilirsiniz.

·         Kalabalık ve birbirini tanımayan kişilerin olacağı bir yemek masasında misafirlerin birbiri ile iletişim kurabilmesi için her birinin yerine ufak isim kartlıkları koyabilirsiniz.

Kıymetli misafirlerinizi gönül rahatlığı ile ağırlayabileceğiniz, ihtiyacınız olan ölçülerde yemek masaları için doğru adres: Soylu AVM! Kefile ve kredi kartına gerek kalmadan sadece elden taksitle ödeme yapabileceğiniz Soylu AVM’nin mobilya kategorisinde aradığınız yemek masaları sizi bekliyor!