image desc

Hayatımızın odağında olan teknolojik ürünlerden akıllı telefonlar, gün içinde sık sık kullandığımız cihazlardandır. Yalnızca iletişim kurmamızı sağlamaktan öte birçok işimize de yarayan akıllı telefonlar aynı zamanda özen anlarımıza da şahitlik ediyorlar. Böylece akıllı telefonlarımız, anılarımızı da biriktirdiğimiz en özel depolama cihazlarımızdan biri haline geliyor.

Kimi zaman telefonumuzdaki fotoğrafları temizlerken bizim için özel bir fotoğrafı ya da videoyu da istemeden silebiliyoruz. Böyle bir durum ise oldukça can sıkıcı olabiliyor. Tüketicilerin yaşadığı bu soruna duyarsız kalmayan Apple, iPhone telefonlarında iOS 8 yazılımını geliştirirken bu soruna da bir çözüm buluyor. iOS 8 ve üzerinde iPhone telefonlarda silinen fotoğraflarınızı geri getirmeniz mümkün. Şimdi Apple telefonlarda silinen fotoğrafları geri getirme nasıl yapılır? sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayalım…

iPhone’da Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Eğer telefonunuz iOS 8 ve üzeri yazılıma sahipse “Fotoğraflar” uygulamasındaki “Son Silinenler” klasörünün özelliği sayesinde sildiğiniz tüm fotoğrafları 30 gün içerisinde kullanabilirsiniz. Bu işlemleri adımlar halinde şöyle sıralamak mümkün:

 • Öncelikle akıllı telefonunuzdan “Fotoğraflar” uygulamasına giriş yapmalısınız.
 • Fotoğraf klasörleri sayfasının en altında “Son Silinenler” sekmesi yer alıyor. Bu alana girdiğinizde sildiğiniz son fotoğrafları göreceksiniz.
 • Buradan kurtarmak istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Fotoğrafın sağ alt köşesinde “Kurtar” seçeneği yer alıyor. “Fotoğrafı Kurtar”ı seçtiğinizde fotoğraf tekrar albümünüzdeki yerini alacaktır.

Yedekleme Yaparak Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Kullanıcılarına yedekleme konusunda çeşitli alternatifler sunan iPhone telefonlarda fotoğrafları kurtarmak için birçok yol vardır.

Telefonunuzu iCloud ya da iTunes ile eşleştirdikten sonra her şeyi bu alanlarda yedeklemeniz mümkün. Bu yöntem sayesinde, fotoğraflarınızı silme işlemi öncesinde yedeklediyseniz silinen fotoğrafları kolayca kurtarabilirsiniz. Bunun yanında iPhone telefonunuzun kırılması, çalınması ya da kaybolması durumunda fotoğraflarınızın tamamına hemen erişebiliyorsunuz.

iCloud ya da iTunes üzerinde bulunan telefonunuzun yedeğini geri yüklerken tüm telefonun geri yüklemesi yapılıyor. Bu da dezavantaj olarak görülebilir. Bunun önüne geçmek için tüm iPhone verilerinizi güvende tutmak için düzenli olarak yedekleme yapmanız gerekiyor.

PhoneRescue uygulamasını kullanarak iPhone telefonunuzdan silinen belli şeyleri geri yüklemeniz mümkün. iOS için yazılmış bir veri kurtarma uygulaması olan PhoneRescue uygulaması sayesinde iCloud ya da iTunes üzerinde yedeklediğiniz tüm dosyaları görebiliyor ve sadece seçtiğiniz dosyaların kurtarılmasını sağlayabiliyorsunuz.

PhoneRescue Kullanarak iTunes Yedeklemesinden Silinen Fotoğraf Nasıl Kurtarılır?

 • Öncelikle PhoneRescue uygulamasını bilgisayarınıza kurun.
 • iPhone telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Otomatik olarak iTunes da açılacaktır. iTunes açıldığında ekranda bulunan “iTunes Yedeklemeden Kurtar” sekmesini seçip ilerleyin.
 • iTunes üzerinde yedeklediğiniz bilgileriniz liste halinde yer alacaktır. Bu listeden hangi yedekleme üzerinde işlem yapacaksınız o tarihi seçip devam edin.
 • Yedeklemedeki tüm verileri gördükten sonra tarama ya da karşılaştırma seçeneğini seçerek ilerleyin. Karşılaştırma seçeneği iPhone içerisindeki verilerinizle yedekleme üzerindeki listeyle karşılaştırılarak olmayan verilerin kurtarılmasını sağlıyor.
 • Yedeklediğiniz fotoğraflar listesi açıldığında varsayılan olarak tamamı seçili halde çıkacaktır.
 •  Tüm seçili olanları kaldırdıktan sonra yalnızca kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçip geri yükleme yapabiliyorsunuz.
 • Silinmiş olan fotoğrafınızı iTunes yedeklemesinde bulamadıysanız listedeki diğer yedeklemeleri kontrol ederek bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tüm akıllı telefonlar en uygun fiyatlara en uygun ödeme yöntemleri ile Soylu AVM’de sizi bekliyor! Artık telefon alırken cebinizi zorlamanıza gerek kalmayacak! Soylu AVM’den yapacağınız akıllı telefon alışverişinizde kredi kartı ve kefil zorunluluğu olmadan sadece elden taksitle ödeme yöntemi ile ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Elektronik alışverişlerinizde cebinizi yakmayacak kolay ödeme alternatifleri için doğru adres: Soylu AVM!..