image desc

Hemen her evde bulunan elektronik eşyalardan biri olan televizyon seçimi yaparken araştırma yapmalısınız. Peki televizyon alırken nelere dikkat edilmeli? TV seçimi için aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz aradığınız ürünü çok daha kolay bulabilirsiniz.

TV Ekran Boyutları ve Kurulum Özellikleri

Televizyon satın almadan önce ilk olarak nereye konumlandıracağınızı belirlemelisiniz. Televizyonun boyutları köşe uzunluğuna göre inç veya santimetre cinsinden ifade ediliyor. TV ekran boyutları 22 inçten başlayarak 86 inçe kadar çeşitli seçeneklerde sunulmaktadır. Oturma odasında kullanacaksanız 50 inç veya daha büyük bir televizyon seçimi doğru olacaktır. Televizyon boyutunu etkileyen faktörlerden biri de kurulumu nasıl yapacağınızdır. Örneğin, TV sehpası kullanacaksanız mobilyanın boyutlarını da hesaba katmanız gerekir. Eğer duvara monte etmeyi düşünüyorsanız ona göre hesaplama yapmanız gerekir.

TV Dış Tasarım Özellikleri

Televizyonları bulundukları alanlarla ilişkili eşyalar olarak düşünmeniz gerekir. Televizyon seçimi yapmak için renk ve materyal özelliklerine de dikkat edebilirsiniz. Bunlar dışında yalnızca ambiyansı dönüştürmekle kalmayıp, aynı zamanda seyir zevkini de etkileyen kavisli veya düz ekranlara da bir şans verebilirsiniz.

TV Ekran Çözünürlüğü

Alacağınız televizyonun çözünürlüğü, göz önünde bulundurmanız gereken etkenlerden biridir. Örneğin 4K çözünürlük, televizyonlarda yaklaşık 4000 tane yatay piksel olduğunu ifade ediyor. Bu durum görüntü kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Ekran çözünürlüğü 8K, Full HD ve Ultra HD gibi farklı standartlarda sunulmaktadır.

HDR Teknolojisi (High Dynamic Range)

Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelen HDR teknolojisi daha yüksek parlaklık, kontrast ve geniş renk gamıyla görüntüleri daha canlı ve gerçekçi hale getiriyor. HDR teknolojisine sahip bir televizyon satın alarak ultra yüksek çözünürlüğün avantajlarını tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Smart TV

Smart TV özelliği, makine öğrenimi, yapay zekâ ve diğer gelişmiş teknolojilerden faydalanmaktadır. Smart televizyonlar Wi-Fi veya Ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlanabiliyor. Smart TV’lerle Netflix, Youtube, Spotify, Amazon Prime ve daha pek çok akış uygulamasına erişebilirsiniz.

Görüntü Tarama Hızı – Ekran Yenileme Hızı

Televizyon seçerken de görüntü tarama hızı faktörü de önemle yaklaşılması gereken bir konudur. Bu özellik Hertz (Hz) birimiyle belirtilir ve televizyonların bir saniyede kaç farklı kare görüntüleyebileceğini ifade ediyor. TV’lerdeki yerel yenileme hızları 50 Hz ve 120 Hz arasında değişim göstermektedir.

Ekran Teknolojisi

Geçmişte plazma ve arkadan aydınlatmalı LCD paneller popülerken, şimdilerde LED, OLED ve QLED gibi televizyon çeşitleri tercih ediliyor. Şimdi bu kavramları ve özelliklerini kısaca açıklayalım:

OLED TV

OLED ekran teknolojisi organik ışık yayan diyot olarak da bilinirler ve ekrandaki her pikselin elektrik akımına tepki olarak kendi ışığını yaymasını sağlamaktadır. Böylece derin siyahlar, yüksek düzeyde kontrast ve gerçekçi renkler elde ediliyor. OLED televizyonlar arkadan aydınlatmaya gerek duyulmadığı için haliyle daha ince ve dar oluyor.

LED TV

LED TV modelleri de tıpkı LCD’ler gibi arkadan aydınlatmalı ışık teknolojisini kullanırlar ve OLED ve QLED’e kıyasla daha uygun maliyetli seçenekler sunuyor. LED ekran tipi IPS ve VA olarak kendi içinde de ikiye ayrılıyor. IPS ekranlar daha iyi görüş açıları sunarken, VA daha etkili kontrast seviyeleri sunarlar.

 QLED TV

LED ve OLED’i ortak noktada buluşturan QLED ekran teknolojisi, LED’e daha yakındır. Bu tip televizyonlar, daha iyi renkler üretmek için LCD katmanı ile LED arka ışığı arasında kuantum filtreler bulundururlar. Diğerler ekran tipleriyle karşılaştırıldığında QLED teknolojisine sahip televizyonlar daha iyi renk ve parlaklık sunmasına rağmen, kontrast seviyesi ve siyahlıkta OLED’lerin gerisinde kalmaktadır. 

Aradığınız özelliklere sahip televizyonu ve daha fazlasını en uygun fiyata bulabileceğiniz Soylu AVM’ye davetlisiniz! Soylu AVM’de aradığınız tüm elektronik ürünlere kefilsiz ve kredi kartı olmadan yalnızca elden taksitle ödeme yöntemiyle kolayca sahip olabilirsiniz…