Ürün Bilgisi

Faturam neden hala gelmedi?

Şahıs ve kurumsal faturalar ürün ile birlikte matbuu olarak ve kayıtlı e-posta adresinize elektronik fatura olarak gönderilmektedir. Ulaşmadığı durumlarda Soylu AVM Müşteri Hizmetlerimize ulaşarak fatura talebinde bulunabilirsiniz.

Ürün görsellerinin yanı sıra renk, materyal, garanti süresi gibi detay özelliklere ürün sayfasından ve 'Ürün Özellikleri' bölümünden ulaşabilirsiniz.

Siparişte bulunmak istediğiniz ürün için Ürün sayfasındaki bilgilerin dışında bir bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda 0850 666 0 645 Whatsapp hattımıza ürünün linkini paylaşarak detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Tüm ürünlerde detaylı görsel ve içerikler ile ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Soylu AVM’ de satışa sunulan ürünlerin tümü Yetkili firma tarafından garantilidir. Satın almış olduğunuz ürünün markasının yetkili satıcısı konumunda olan Soylu AVM' den alacağınız bütün ürünler garanti kapsamındadır.
  • Soylu AVM üzerinden sunulan ürünler; kampanyalı ve indirimli olanlar da dahil olmak üzere orijinal olmak zorundadır.
  • Yasa dışı olarak taklit edilmiş, üretilmiş, imal edilmiş sahte ürünlerin Soylu AVM’ de satışı kesinlikle yasaktır.
  • Ürünler resmi distribütör, ithalatçı veya imalatçı garantili ve faturalıdır.
  • 48.000 çeşit farklı ürün grupları ile alışverişiniz güvence altındadır.

Sipariş ve Ödeme

Soylu AVM web sitesinden gerçekleştirmiş olduğunuz siparişlerinizin beklediğiniz tarihte temin edilememesi durumunda siparişinizin size ulaşması için bekleyebilir, veya iptalini gerçekleştirip ürün tutar iadesi hesabınıza geri yüklenebilir.


    Soylu AVM' de senetli alışveriş yapmak isterseniz Buraya tıklayarak senetli alışveriş sürecini öğrenebilirsiniz.
    Oluşturmuş olduğunuz sipariş ilk önce ön onay durumuna düşecektir. Senetli alışverişlerde süreç: ön onaydan geçtikten sonra ürün sizlere ulaşmak üzere yola çıkar.
    Talep ettiğiniz aylık ödeme planınızı seçtikten sonra siparişinizi başarıyla oluşturabilirsiniz.
    Siparişinizi oluşturduktan  en geç 2 gün içerisinde satış temsilcilerimiz tarafından sizlerle iletişime geçilecektir. Siparişiniz hakkında detaylar, ve siparişinizin teyitleşmeniz ardından ön onay süreci sonuçlanacaktır. Satış temsilcimizin talepleri olması durumunda 7 gün içerisinde talebin karşılanmaması durumunda siparişiniz otomatik olarak iptal edilecektir.
    Türkiye'nin her noktasına senetli alışverişinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
    Sipariş konusundaki sorularınızı yanıtlamamız için 0 850 666 0 645 Whatsapp hattımızdan bizlere iletebilirsiniz.
    

Soylu AVM'ye ücretsiz olarak kolayca üye olabilir ya da üye olmadan misafir olarak, indirimli ürün ve kampanyalardan hemen faydalanabilirsiniz.

Senetli alışverişinizin günü gelmiş ödemelerini gerçekleştirmeniz için birden fazla yol var. Bu yollar;

      “Online taksit ödeme” sayfamızı ziyaret ederek ekranda bulunan TC kimlik numaranız ile giriş yaparak güncel ve gelecek ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz. 

       Ödemelerinizi hem kredi kartı ile hem de havale ile gerçekleştirebilirsiniz.

       Online taksit ödeme sayfasına Buraya tıklayarak direkt ulaşabilirsiniz.

       Dilerseniz ödemelerinizi ayrıca Türkiye’nin 30 noktasında bulunan Soylu AVM mağazalarına uğrayarak ayrıca gerçekleştirebilirsiniz.


       

Siparişinizin tamamını veya siparişinizde yer alan herhangi bir ürünü iptal edebilmeniz için ürün/ürünlerin faturalandırılmamış olması gerekmektedir. Senetli alışveriş seçeneği olan siparişlerinizde ürününüz henüz onay sürecinde ise herhangi bir gerekçe duymadan siparişinizi iptal edebilirsiniz. İptal için bizlere müşteri hizmetleri veya whatsapp hattımıza bildirmeniz yeterli olacaktır.

İptal talebiniz ile ilgili 0850 666 0 645 Soylu AVM Müşteri Hizmetleri telefon numarasından veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz. Faturası oluşan ürünler için iade süreci başlatılmalıdır.

Senetli alışverişlerde dilediğiniz ürünü kredi kartı kullanmadan taksitlendirerek alabilirsiniz. Elden ödeme seçeneği ile herhangi bir banka tarafından kredilendirmeden dilediğiniz ürün ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Senetli alışveriş süreçlerinde talepte bulunduğunuz ürünü "sepetine ekle" ve "alışverişi tamamla" diyerek ön siparişinizi başarılı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Siparişiniz öncelikle "onay bekliyor" durumunda kalacaktır. Müşteri temsilcimiz sizlerle iletişime geçerek siparişte bulunduğunuz ürün/ürünler niteliğine göre sizlerden gerekli bilgiler isteyecektir. Bu taleplerin karşılanması durumunda siparişinizin ön onay süreci sonuçlanacaktır.

Müşteri temsilcimiz ile yaptığınız görüşme sonucu taleplerin sağlanmaması durumunda siparişiniz 10 gün sonra sistemden otomatik olarak silinecektir.

Ön onay sürecini başarıyla geçmeniz durumunda ürününüz kargoya verilerek sizlere teslim olacaktır.

Kargo ve Teslimat

Oluşturmuş olduğunuz siparişleriniz Soylu AVM üzerinden vermiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Güvenliğiniz açısından kargo edilmiş ve yolda olan ürünler için teslimat adresi değişimi yapılamamaktadır. Ürünleriniz ile ilgili sipariş oluştururken teslimat adresinizin doğru olduğundan emin olun.

Destek duymanız konusunda lütfen 0 850 666 0 645 Whatsapp hattımızıdan bizlere bildirin.

Geciken siparişim ne zaman kargoya teslim edilir?

Siparişiniz alındıktan sonra ürünleriniz hazırlanır, faturası düzenlenir ve ardından sipariş esnasında seçtiğiniz gönderim türüne göre kargo firmasına teslim edilir. Süreci “Hesabım – Siparişlerim” menüsünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra ürünlerinizin teslimat süresi, teslimatın yapılacağı adres ve kargo firmasının teslimat süresine göre değişkenlik gösterebilir. Teslimat süreleriyle ilgili detaylı bilgiyi ilgili kargo firmasından alabilirsiniz.

Sevkiyat gecikmesine neden olan aşağıdaki durumlarda sevkiyat süreleri değişiklik gösterebilmeketedir.
Yoğun kampanya dönemleri,
Resmi bayramlar,
Doğal afetler,

Bu durumlarda ürününüz en hızlı şekilde hazırlanarak tarfınıza teslim edilmek üzere kargo firmasına teslim edilecektir. Bu süreçte sms ve e-posta ile bilgilendirileceksiniz.

Ürün sayfasında "tahmini teslim süresi" olarak belirtilen yerde siparişinizin geliş süresini görüntüleyebilirsiniz.

Soyluavm.com' dan gerçekleştirmiş olduğunuz alışverişiniz geç 5 iş günü içerisinde UPS Kargoya teslim edilecektir.

Türkiye'nin 30 farklı noktasında bulunan şubelerimiz aracılığıyla gönderi adresiniz mağazamıza yakın olması durumunda aynı gün Soylu AVM araçları ile size ulaşacaktır.

Siparişiniz yatak odası takımı, yemek odası takımı, yatak baza başlık set gibi büyük ebatlı ürünler ise bu gönderi süresi 10 güne kadar değişkenlik gösterebilir.

Kargoya teslim edilen ürünler Soyluavm.com' da iletmiş olduğunuz e-mail adresinizde kargo takip numarası ile birlikte sizlere detayı paylaşılacaktır.

Siparişiniz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Buraya tıklayarak ulaşabilirisiniz.

Mobilya ve büyük ürünlerde siparişiniz özel sipariş ürünü içerisinde değil ise en geç 7 gün içerisinde sizlere ulaşacaktır.

Özel sipariş yatak odası takımı ürünlerde sizlerin isteğiniz üzerine hazırlandığından 21 gün termin süresi bulunmaktadır.

Gerçekleştirmiş olduğunuz siparişinizde senetli alışveriş ödeme yöntemini tercih ettiğinizde 3 günlük onay süreci olacaktır.

Ürününüzün kargoya verilme tarihini 'Hesabım - Siparişlerim' adımından görebilirsiniz.


İhtiyaç duyabileceğiniz numaralar:

UPS Kargo: 444 00 66
https://www.ups.com/track?loc=tr_TR&requester=WT/

Horoz Lojistik : 0850 202 33 50
https://app3.horoz.com.tr/wsKurumsal/_genel/frmGonderiTakip.aspx?lng=tr


İptal ve İade

Yasal süreçler gereği cayma hakkı kapsamında iade işlemleri ürünün size teslim tarihinden itibaren ilk 14 gün içinde yapılabilmektedir.

14 günü aşan iade/değişim işlemleri için mutlaka yetkili servis tutanağı ibraz edilmelidir. Yetkili servis belgesinin iletilmediği durumlarda cayma hakkı kullanılamaz.

Ürününüzü; "Hesabım - Siparişlerim" adımından siparişinizin statüsü 'İşleme Alındı' ise 'İptal Et' butonundan iptal edebilirsiniz.

Siparişinizin iptal olabilmesi için senetli alışveriş seçeneği ile yapmış olduğunuz alışverişin onay süreci henüz tamamlanmamış olmalıdır. Faturalandırılmış ürün veya ürünleriniz için iade süreci başlatılmalıdır.

Soylu AVM.com’dan yapmış olduğunuz alışverişlerinizde 14 gün içerisinde bir sebep belirtmeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. 

İade edilecek ürünlerde kutularında herhangi bir hasar bulunmamalı, kalite kontrol bandrollü hasar görmemiş olmalıdır.

İade etmek istediğiniz ürün için faturanın altında ıslak imzanız ile birlikte Soylu AVM genel merkeze anlaşmalı UPS kargo ile gönderebilirsiniz.

Tekrardan satışa uygun olmayacak ürünler iade edilemez. Ürünlerinizde arıza/hasar veya eksik parça olması durumunda lütfen 0 850 666 0 645 Whatsapp hattımızdan arıza kaydı oluşturun. Soylu AVM arıza departmanı sizlerle iletişime geçerek isteğinizi gerçekleştirmek için yardımcı olacaktır.

Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VDC, CD ve kasetler, kişisel bakım ürünleri (traş makinesi, traş köpüğü, epilatör, diş bakım ürünleri,baskül vs.) ile sarf malzemeleri (toner, kartuş…vs) ancak ambalajı açılmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade alınabilmektedir.

• İade edilmek istenen ürün, satın alındığı andaki gibi kusursuz, eksiksiz ve orijinal kutusunda ambalajı/paketi açılmamış olmalıdır. Ambalaj/paketi açılmış, kurulumu yapılmış ekran ve TV’ler, sim kart takılan, Wi-Fi bağlantısı, kullanıcı tanımlaması yapılan cep telefonları, notebook ve tabletler, iade alınamaz.

Kurulum gerekmeyen ürünler, kullanılmamış olsa dahi tekrar orijinal satış paketi satılabilir özelliğini kaybetmemiş olmalıdır.

İletişim

Soylu AVM genel merkeze (0212) 645 16 45 ulaşabilirsiniz. Mesai saatlerimiz sabah 9.30 ile akşam 18.30 arasındadır. 

Mesai saatleri dışında bizlere aktarmak istediğiniz durumları 0 850 666 0 645 whatsapp hattımıza iletebilirsiniz.

Kurulum ve Montaj

Kurulum gerektiren ürünlerde, siparişinizi teslim aldıktan sonra kurulum için ürünün ambalajını açmadan size en yakın anlaşmalı servisle irtibata geçiniz. Kurulum gerektiren ürünler (*) mutlaka
Yetkili Servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır.
Yetkili Servis dışında açılan ürünler garanti kapsamı dışında kalabilmektedir.
Mobilya ve büyük ürün gruplarında Mağazamızın bulunduğu illerde kurulum ücretsizdir. 
Kurulumu ücretsiz olan ürünlerin detay sayfalarında ücretsiz kurulum bilgisi yer almaktadır.

Kurulum gerektiren ürünler (*) mutlaka Yetkili Servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Kurulum gerektiren bir ürün satın aldığınızda sizin satın aldığınız markanın yetkili servisi ile iletişim kurmanız gerekmektedir.

Mobilya veya yatak odası gibi parçalı gelen ürünler Soylu AVM yetkili mobilya kurulum elemanları tarafından kurulacaktır.

Kurulum gerektiren ürünler (*) mutlaka Yetkili Servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili Servis dışında açılan ürünler garanti kapsamı dışında kalabilmektedir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilmektedir.

•(*) 32” ve üzeri Televizyonlar,
•Çamaşır Makinesi,
•Bulaşık Makinesi,
• Ankastre,
• Buzdolabı,
• Klima,
• Kombi,

•Yatak Odaları

•Tekil mobilya ürünleri